Charakterystyka instalacji wody lodowej
Potrzeba wprowadzenia możliwie jak najbardziej skutecznego systemu klimatyzacji i wentylacji jest charakterystyczna zarówno dla biur i zakładów przemysłowych, jak i w dla lokali gastronomicznych oraz hoteli. Coraz częściej mówi się o niej zresztą również w kontekście domów prywatnych. Co ważne, każdy chce cieszyć się odpowiednią wilgotnością i temperaturą powietrza bez względu na to, jakie warunki atmosferyczne panują na zewnątrz pomieszczenia i bez względu na to, jaki jest stopień jego nasłonecznienia. Na całym świecie prym wiedzie klimatyzacja freonowa, nie oznacza to jednak, że nie ma dla niej alternatywy.
Na takie miano zasługuje przede wszystkim instalacja wody lodowej, jeszcze niezbyt dobrze znana, ale już ciesząca się rosnącą popularnością. W tym konkretnym przypadku czynnikiem roboczym instalacji chłodniczej jest woda lodowa. Ma ona budowę identyczną z tą, z jaką mamy do czynienia w przypadku klasycznych systemów ogrzewania, zasilanie takiej klimatyzacji bazuje jednak nie tyle na ciepłej, ile na zimnej wodzie. Woda lodowata zawdzięcza swoją nazwę zresztą właśnie temu, że stale utrzymuje niską temperaturę. Jej wytwarzanie jest możliwe dzięki chillerowi. Jest on odpowiedzialny za generowanie wody lodowej, ta zaś następnie jest rozprowadzana z wykorzystaniem systemu rur począwszy od swojego źródła aż do odbiorników.
O skuteczności systemu w dużej mierze przesądza spora ilość armatury, której zadanie polega na sterowaniu przepływem wody trafiającej do poszczególnych odbiorników. Woda lodowa charakteryzuje się krzepliwością, w związku z czym w zdecydowanej większości przypadków przybiera formę roztworu. Chiller znany też jako wytwornica wody lodowej pełni w systemie rolę wytwornika ciepła. Tego rodzaju agregaty coraz częściej znajdują zastosowanie w biurowcach, można jednak spotkać je również w halach produkcyjnych, hotelach, a nawet w centrach handlowych. Każdy z nich jest źródłem chłodu dla klimatyzacji. Instalacja z jego wykorzystaniem zwraca na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że jest niemal bezawaryjna. Owszem, nie można całkowicie wykluczyć w jej przypadku nieszczelności, te jednak pojawiają się wyjątkowo rzadko. Chiller pracuje w połączeniu z chłodnicą. Ta znajduje się zazwyczaj w centrali wentylacyjnej.