Chłodnictwo przemysłowe

11 kroków, które należy wykonać przed włączeniem klimatyzatora

kwi 26 2021

Niektóre lata w obszarze Cleveland, to wydaje się, że mamy dwa sezony: zima i lato. Czasami przechodzimy z mroźnych temperatur i bardzo aktywnego korzystania z naszego pieca lub systemu kotła prosto do płonącego ciepła i regularnego korzystania z naszych klimatyzatorów.

Chociaż wydaje się, że w tym roku możemy cieszyć się wiosenną pogodą, wszyscy wiemy, że załamanie pogody oznacza, że nadchodzi lato - i to szybko!

Bardzo szybko, ty i wielu innych właścicieli domów będzie szukać ulgi od ciepła, które pochodzi tylko z centralnego systemu klimatyzacji. Chcesz, aby Twój system działał jak magia chłodzenia nie tylko za pierwszym razem, gdy go potrzebujesz, ale za każdym razem, gdy go włączysz tego lata.

11 kroków do wykonania przed włączeniem klimatyzatora tego lata

To świetny pomysł, aby sprawdzić swój system teraz pod kątem jakichkolwiek problemów lub potrzebnej konserwacji. Sprawdzając swój system teraz, możesz dokonać prostych napraw lub wezwać profesjonalistę, zanim zrobi się cieplej.

Czekanie i krzyżowanie palców, gdy idziesz włączyć system w naszym pierwszym gorącym dniu może spowodować dni dyskomfortu podczas oczekiwania na naprawę.

Istnieje kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby wizualnie i fizycznie sprawdzić różne części swojego systemu, aby mieć pewność, że Twoja klimatyzacja będzie działać, gdy będziesz jej potrzebować.

Zaczynajmy...

Przyjrzymy się zarówno wewnętrznemu, jak i zewnętrznemu sprzętowi. Zanim to zrobimy, oto kilka podstawowych terminów z zakresu klimatyzacji, które powinieneś znać...

Top 5 terminów związanych z klimatyzacją, które pomogą Ci przetrwać sezon

  1. KONDYCJA POWIETRZA - Absolutna kontrola temperatury i wilgotności; usuwanie wilgoci poprzez kondensację.
  2. KOMPRESOR - element służący do zamiany czynnika chłodniczego o niskim ciśnieniu na czynnik chłodniczy o wysokim ciśnieniu.
  3. KONDENSATOR - element typu grzejnikowego, w którym czynnik chłodniczy oddaje ciepło w wyniku zmiany stanu skupienia z gazowego na ciekły.
  4. EVAPORATOR - element, w którym ciekły czynnik chłodniczy zamienia się w gaz, ponieważ absorbuje ciepło z powietrza wewnątrz urządzenia.
  5. FILTR - urządzenie stosowane wraz z osuszaczem lub jako oddzielny zespół do usuwania obcych substancji z czynnika chłodniczego; instalowany szeregowo w linii cieczowej po wysokiej stronie układu.

Aby uzyskać pełną definicję terminów - Klimatyzacja

Wyposażenie wewnętrzne niezbędne dla dobrego samopoczucia

Zacznij od termostatu w pozycji "off" z temperaturą ustawioną na wysoką (około 80 stopni), a następnie sprawdź, co następuje:

1. Przyjrzyj się termostatowi. Czy jest przestarzały? Możesz zaoszczędzić pieniądze i energię, instalując nowszy, programowalny termostat.

2. Sprawdź wszystkie odsłonięte przewody pod kątem zużycia, które mogą być źródłem utraty chłodzenia lub nieefektywności w domu.

3. Przyjrzyj się otworom wentylacyjnym w całym domu. Usuń wszelkie przedmioty, które mogą blokować przepływ powietrza, takie jak zasłony, meble lub zabawki.

4. Sprawdź przewód odpływowy. Przy wewnętrznej wężownicy chłodzącej znajduje się odpływ, zwykle zamontowany nad piecem w piwnicy.

Jeśli spłuczesz jedną filiżankę wybielacza chlorowego w dół swojego odpływu klimatyzacji i spłuczesz go galonem wody, możesz utrzymać odpływ w czystości przez całe lato. Linie spustowe klimatyzatora zatykają się, gdy dochodzi do nagromadzenia zanieczyszczeń zebranych przez wewnętrzną cewkę.

"Zatkana linia AC uszkodzenie pokazane powyżej, jest rzeczywistym przykładem tego, co może się stać, jeśli a/c linia spustowa jest zatkana. To zdjęcie zostało zrobione w domu klienta. Kiedy linia spustowa jest zatkana, woda musi gdzieś odpłynąć, to co zobaczysz to spiętrzenie wody w misce spustowej, które może spowodować poważne uszkodzenia wody w Twoim domu. Linie odpływowe powinny być czyszczone przez profesjonalistę co najmniej raz w roku."[źródło]

5. Wymień filtr powietrza. Filtr powinien być wymieniany co trzy miesiące (lub zgodnie z zaleceniami producenta), a na pewno przed rozpoczęciem nowego sezonu chłodniczego lub grzewczego.

6. Sprawdź obwody, aby upewnić się, że połączenia elektryczne są włączone.

7. Upewnij się, że zasilanie jest włączone w piecu/jednostce klimatyzacyjnej.

Następnie można sprawdzić sprzęt zewnętrzny dla zarastania i zużycia.

Wyposażenie zewnętrzne, bez którego Twój system nie będzie działał

8. Sprawdź zewnętrzną jednostkę skraplacza. Upewnij się, że nie ma blokady w urządzeniu lub w jego pobliżu i oczyść obszar wokół niego. Liście, pnącza lub gruz mogą blokować elementy wewnętrzne i wpływać na wydajność.

Należy również sprawdzić, czy nie brakuje paneli. Panele są przeznaczone do zamknięcia połączeń elektrycznych.

9. Sprawdzić wzrokowo przewody czynnika chłodniczego. Przewody powinny być izolowane. Właściwa izolacja poprawi wydajność systemu. Naprawy izolacji lub przewodów czynnika chłodniczego powinny być wykonywane przez specjalistę.

10. Sprawdzić, czy zewnętrzne okablowanie elektryczne nie jest zużyte. Jeśli zauważysz uszkodzenia lub zużycie, przed użyciem systemu wezwij specjalistę w celu wykonania usługi.

11. Dowiedz się, kiedy nadszedł czas, aby Twój klimatyzator osiągnął wiek emerytalny. Klimatyzatory mają określoną żywotność. Nawet jeśli urządzenie było prawidłowo konserwowane, w końcu się zużyje.

Ale trawa jest bardziej zielona po drugiej stronie...

Według Energy.gov, nawet jeśli klimatyzator ma tylko 10 lat, można "zaoszczędzić od 20% do 40% kosztów energii chłodzącej, wymieniając go na nowszy, bardziej wydajny model".

Czas włączyć klimatyzację

Po sprawdzeniu urządzeń wewnętrznych i zewnętrznych, jak opisano powyżej, można włączyć system, aby go przetestować.

Krok 1: Obniż temperaturę na termostacie do pożądanego poziomu i włącz system na termostacie.

Krok 2: Wejdź na stronę na zewnątrz i posłuchaj, czy wentylator w skraplaczu pracuje i czy nie wydaje nieregularnych dźwięków. Powietrze wychodzące z górnej części urządzenia powinno być ciepłe, ponieważ ciepłe powietrze jest usuwane z domu przez system.

Krok 3: Pozwól systemowi pracować przez 10 - 15 minut lub dłużej, aż poczujesz, że temperatura wewnętrzna ochładza się we wszystkich częściach domu.

Rozwiązywanie problemów i porady dotyczące energii

Ogólnie rzecz biorąc, należy zatrudnić dobrego serwisanta co najmniej raz w roku do regularnej konserwacji, aby utrzymać system działający wydajnie w każdym sezonie. Jeśli napotkałeś jakiekolwiek problemy lub obawy podczas kontroli klimatyzacji, powinieneś zadzwonić do profesjonalisty w celu wykonania usługi przed sezonem letnim, kiedy będziesz chciał, aby Twój system był gotowy do chłodzenia domu.

Aby pomóc w utrzymaniu rachunków za energię pod kontrolą w okresie letnim, można obniżyć koszty, po prostu zwiększając temperaturę na termostacie o kilka stopni. Tutaj znajduje się powiązany wpis na blogu, który może pomóc w uzyskaniu dodatkowych wskazówek dotyczących oszczędzania pieniędzy i energii poprzez stosowanie zalecanych ustawień temperatury.

Podsumowanie

Ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz w gorący, lepki i wilgotny letni dzień, jest przerzucenie przełącznika na "on" i nic się nie dzieje. Kiedy Twój klimatyzator siedzi bezczynnie przez co najmniej połowę roku, konserwacja lub tuning jest koniecznością.

Teraz jest czas, aby Twój system klimatyzacji był sprawny i działał wydajnie.

Udostępnij