Serwisowanie przemysłowych urządzeń chłodniczych w niskich temperaturach
Serwisowanie przemysłowych urządzeń chłodniczych często oznacza pracę na zewnątrz przy rurociągach i skraplaczach na dachach, a w naszym szalenie zróżnicowanym klimacie kanadyjskim będziesz narażony na ekstremalne upały i wilgotność, jak również ekstremalne zimno i chłód wiatru. Praca na zewnątrz w miesiącach zimowych może wiązać się z wyjątkowymi wyzwaniami i zagrożeniami, a nieprzestrzeganie właściwych procedur może szybko narazić Cię na niebezpieczeństwo. Canadian Centre for Occupational Health and Safety (CCOHS) posiada konkretne zalecenia, których należy przestrzegać, aby uniknąć problemów związanych z zimnem, takich jak odmrożenia i hipotermia.
Jak zimno to za zimno?
W zależności od prowincji, w której mieszkasz, mogą istnieć konkretne przepisy dotyczące dopuszczalnych temperatur pracy. Próg wartości granicznych (Threshold Limit Values®) dla stresu cieplnego lub zimna, opublikowany przez Amerykańską Konferencję Rządowych Higienistów Przemysłowych (American Conference of Governmental Industrial Hygienists), jest często przywoływany w celu uzyskania wytycznych dotyczących pracy w zimnie.
Temperatura naszego ciała musi utrzymywać się na stałym poziomie + 37°C (+ 98,6°F), aby utrzymać normalne funkcjonowanie organizmu i zapewnić energię do pracy. Nasz metabolizm musi ciężko pracować, aby sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nami zimna pogoda.
Ubieranie się na ekstremalne zimno
Najważniejszą częścią przygotowania do pracy w zimnie jest odpowiedni ubiór. Wybierając luźne warstwy, pozwalasz swojemu ciału na zatrzymywanie ciepła, a sobie na dopasowanie ich w ciągu dnia, w zależności od poziomu aktywności. Jeśli założysz zbyt wiele warstw lub zbyt ciepłe materiały, będziesz się pocić, a kiedy zacznie się ochładzać, szybko się wyziębisz.
Workplace Safety North zaleca, aby unikać noszenia bawełny i materiałów z gęsiego puchu. Gdy bawełna stanie się mokra (od potu lub innej wilgoci), zacznie odbierać ciepło od Twojego ciała. Unikaj noszenia bawełnianych skarpet, bielizny lub warstw wewnętrznych. Gęsi puch również nie jest zalecany, ponieważ pod wpływem nadmiaru wilgoci traci swoje właściwości izolacyjne. Zamiast tego wybieraj tkaniny takie jak wełna, polar poliestrowy lub polipropylen.
Wskazówki dla pracodawców
Praca w zimnie może szybko stać się nie tylko niewygodna, ale także niebezpieczna dla zdrowia. Osoby narażone na działanie niskich temperatur często nie zdają sobie sprawy, że są w niebezpieczeństwie. Łatwym sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest wprowadzenie przez pracodawcę wytycznych dotyczących bezpieczeństwa oraz prostego systemu pomocy koleżeńskiej. Właściwa edukacja i szkolenia są najważniejsze dla wszystkich członków zespołu, aby znali oznaki i objawy chorób związanych z zimnem, rozumieli procedury ponownego ogrzania i prawidłowe praktyki dotyczące odzieży. Pracodawcy mogą również wybierać sprzęt z izolacją termiczną lub stosować narzędzia, które można łatwo obsługiwać przy użyciu odzieży i rękawic przeznaczonych do pracy w niskich temperaturach.
Dostosowanie tempa pracy nad projektem jest również istotne w zimnej pogodzie. Pracując w zbyt szybkim tempie, można się nadmiernie pocić i wychładzać lub przemoczyć odzież. Ogranicz również okresy stania lub siedzenia, ponieważ praca w zbyt wolnym tempie spowoduje wychłodzenie pracowników.
Obrażenia związane z zimnem
W normalnym klimacie organizm utrzymuje średnią temperaturę wewnętrzną 37°C, a w umiarkowanie zimnym środowisku spada ona tylko o 1°C - 2°C dzięki systemowi regulacyjnemu organizmu. Jednak w przypadku ekstremalnego zimna, organizm nie jest w stanie dostosować się i wyrównać tempa utraty ciepła. Gdy temperatura ciała zacznie spadać, odsłonięte części ciała zaczną odczuwać ból, a następnie narastające drętwienie i silne dreszcze. Gdy organizm przestanie rozpoznawać ból spowodowany zimnem, może dojść do poważnych obrażeń, których nie zauważymy.
Jeśli narażenie na zimno trwa nadal, pojawiają się osłabienie mięśni, senność i rozszerzone źrenice. Wkrótce ustanie również zwykła reakcja organizmu na zimno - dreszcze. Są to oznaki, że temperatura ciała spadła poniżej 33°C i nastąpiła hipotermia. Jeśli temperatura ciała osiągnie 27°C, stracisz przytomność, serce zatrzyma się około 20°C, a funkcje mózgu ustaną około 17°C.
W przypadku zaobserwowania któregokolwiek z tych objawów należy natychmiast przenieść osobę poszkodowaną do ogrzewanego schronienia i jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza. Nigdy nie lekceważ urazu spowodowanego zimnem, ponieważ bardzo trudno jest ocenić jego ciężkość. Nigdy nie pocieraj uszkodzonego miejsca, ponieważ w zamarzniętej tkance tworzą się kryształki lodu. Unikaj używania gorącej wody do rozgrzewania tkanki, a zamiast tego stosuj delikatne i powolne techniki rozgrzewania. Zamrożona tkanka jest bardzo podatna na infekcje i gangrenę z powodu utraty dopływu krwi.
Bycie przygotowanym z odpowiednim planem z wyprzedzeniem będzie oznaczać różnicę między bezpiecznym i produktywnym dniem, a takim, który kończy się zagrożeniem dla zdrowia. Wszyscy nasi technicy są w pełni przeszkoleni w zakresie bezpieczeństwa w miejscu pracy i upewniają się, że mają procedury pracy w zimnie ustalone dla instalacji zewnętrznych i serwisowania.