Chłodnictwo przemysłowe

Panel wodny nawilżacza - Najlepszy czas na zmianę jest teraz i jak to zrobić

kwi 26 2021

Czy zauważyłeś ostatnio katar lub duszności w nosie? A może łzawiące lub swędzące oczy?

Możesz myśleć, że tylko czas wiosenny z jego kwitnącymi drzewami i kwiatami jest przyczyną alergii, i miałbyś rację. Ale wiele z tych samych objawów może pojawić się jesienią, a alergicy będą nieszczęśliwi.

Ambrozja jest najczęstszą przyczyną alergii jesiennych. "W zależności od miejsca zamieszkania, jesienne alergie wywołane ambrozją mogą rozpocząć się w sierpniu lub wrześniu i trwać przez październik i ewentualnie listopad.

Według accuweather, wiele regionów w całych Stanach Zjednoczonych jest przejmowanych przez ambrozję i zarodniki pleśni, nawet gdy większość roślin zaczyna rozgrzeszać się na zimę.

Ale nie jesteś tutaj dla raportu pogodowego; ( jakkolwiek wyjątkowo ciepła pogoda przedłuży sezon dla alergików jesiennych we wschodnich Stanach Zjednoczonych), chcesz wiedzieć więcej o panelu wodnym nawilżacza:

Kiedy należy go wymienić, jak go wymienić i dlaczego należy go wymienić właśnie dzisiaj...

Dlaczego?

Ponieważ może to pomóc Ci w walce z alergią.

I o wiele więcej...

Co to jest panel wodny nawilżacza?

Pierwszy raz słyszysz ten termin? Występuje pod kilkoma nazwami:

panel wodny, wkładka parownika, nawilżacz/filtr wodny

Techniczny opis:

"Parowniki z panelem wodnym są sercem Twojego nawilżacza i komponentem, który generuje ważną wilgotność, aby utrzymać komfort podczas sezonu grzewczego. Panel wodny wsuwa się we wkładkę kontrolną skali, a taca rozprowadzająca wodę znajduje się na górze panelu."

Nawilżacze są jednym z najbardziej skutecznych narzędzi do utrzymania komfortu w budynku, domu lub biurze. Nawilżacz do całego domu jest zaprojektowany tak, aby dostarczał odpowiednią ilość wilgoci do Twojego domu o każdej porze roku.

Zmiany pór roku lub po prostu zmiany pogody mogą przynieść suche powietrze, które może powodować krwotoki z nosa, bóle głowy, swędzenie skóry i zaczerwienienie oczu. Zminimalizowanie złych skutków suchego powietrza sprawi, że Twój dom będzie bardziej komfortowy. Sezonowe poziomy wilgotności mogą mieć wpływ na komfort w domu.

Wiele z najlepszych jednostek wykorzystuje panel wodny nawilżacza w obudowie, która dołącza się do aktualnego systemu ogrzewania lub centralnego systemu powietrznego. Działa on poprzez mieszanie wody i wymuszonego strumienia gorącego powietrza, które jest następnie rozprowadzane przez system kanałów.

Nawet jeśli nie przeszkadza Ci suchość powietrza w ciągu dnia, możesz zauważyć, że lepiej śpisz używając nawilżacza.

Czy nadszedł czas na wymianę panelu wodnego nawilżacza?

Jednym z pytań, nad którym możesz się zastanawiać, jest to, jak często należy wymieniać panel wodny nawilżacza. Producenci sugerują, że większość modeli powinna być wymieniana co najmniej raz w sezonie. Dzieje się tak, ponieważ powietrze przepływające przez filtr przenosi kurz i inne cząsteczki, które mogą zatkać otwory w siatce, gdy zmieszają się z wodą.

Typowy panel wodny (lub wkładka parownika, lub filtr) w nawilżaczu jest zbudowany z siatki o strukturze plastra miodu z rozszerzonego aluminium zanurzonej w ceramicznym ślizgu (płynnej glinie). Duża powierzchnia materiału glinki jest idealna do wchłaniania wody.

iaqsource, Twoje źródło dla jakości powietrza w pomieszczeniach, zgadza się, że gdy otwory w panelu wodnym zostaną zatkane przez kamień i osady mineralne, ograniczą przepływ powietrza przez wkładkę i powinny zostać wymienione. Żywotność panelu wodnego parownika będzie się różnić w zależności od twardości wody, ilości użycia i zastosowania. Zaleca się wymianę panelu wodnego co najmniej raz na rok, w zależności od przepływu powietrza.

Dobrym pomysłem jest zaplanowanie wymiany z wyprzedzeniem. Możesz zaplanować pierwszą wymianę, gdy przygotowujesz swój piec do zmiany pogody, która przychodzi wraz z jesienią i ponownie w połowie zimniejszego sezonu.

Jak zmienić panel wodny nawilżacza

Jeśli zastanawiasz się, jak zmienić panel wodny nawilżacza, nie ma potrzeby się martwić, ponieważ proces ten trwa zwykle kilka minut. (w zależności od modelu, który posiadasz).

Nie jest potrzebna żadna wiedza techniczna lub mechaniczna, a cały proces jest tak skomplikowany jak wymiana baterii w pilocie. Wystarczy zlokalizować urządzenie i postępować zgodnie z poniższymi krokami.

Krok 1. Zdejmij pokrywę - większość pokryw powinna dać się łatwozdjąć za pomocą przycisku lub panelu dociskowego, który je zwalnia.

Krok 2. Wyjęciestarego urządzenia - Należy wyjąć obudowę, w której znajduje się panel wodny nawilżacza i wymienić urządzenie zastępcze.

Krok 3. Wymiana obudowy- Po włożeniu nowej jednostki, należy ponownie założyć obudowę, upewniając się, że została ona włożona w ten sam sposób, w jaki została wyjęta.

Krok 4. Upewnij się, że urządzenie jest bezpieczne - Należy zabezpieczyć zatrzask, który został użyty do zwolnienia obudowy i sprawdzić, czy jest stabilny.

Krok 5. Założenie pokrywy - Po sprawdzeniu, że wszystko wygląda tak, jak przedtem, można założyć pokrywę.

Potrzebujesz wizualizacji?

Jak wymienić panel wodny nawilżacza w całym domu...

Proste instrukcje, jak wymienić panel wodny w nawilżaczu do całego domu. Niezależnie od tego, czy posiadasz nawilżacz wyprodukowany przez Aprilaire, Honeywell, Skuttle, czy inne urządzenie "przepływowe" - ten film pomoże Ci utrzymać nawilżacz w nowym stanie.

Ważne do zapamiętania:

Przed rozpoczęciem należy wyłączyć system ogrzewania i chłodzenia.

Każdy nawilżacz może mieć unikalne kroki związane z wymianą panelu wodnego. Instrukcje są dołączone do kartonu z panelem wodnym lub do instrukcji obsługi. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów zawsze najlepiej jest skontaktować się z profesjonalistą HVAC.

Dlaczego należy wymienić panel wodny nawilżacza?

Niewymienianie panelu wodnego nawilżacza niesie ze sobą kilka różnych zagrożeń, zarówno dla użytkownika, jak i dla systemu kontroli klimatu. Odkąd cząsteczki ciasta się i pozostają mokre, tworzy to idealne środowisko dla pleśni i bakterii, aby się rozwijać.

Myślisz, że to może wywołać alergię?

Jeszcze bardziej odczuwalne jest jednak zmniejszenie wydajności urządzenia. Osady mineralne i cząsteczki z wody mogą gromadzić się w panelu. Jeśli jest on zatkany, powoduje to większe obciążenie silnika wentylatora, co może prowadzić do tego, że jednostka HVAC będzie pracować ciężej. Zmniejszy to jej ogólną efektywność. Jeśli urządzenie jest zintegrowane z istniejącym systemem grzewczym, może to skrócić żywotność wentylatora.

Wygląd:

W pewnym momencie prawdopodobnie wszyscy doświadczyliśmy już tych efektów ubocznych:

  • Pleśń
  • Bakterie
  • Zmniejszona wydajność
  • Uszkodzenie mechaniczne

Dobra wiadomość:

Można to naprawić.

Wymieniając filtr w każdym sezonie grzewczym, zmaksymalizujesz wydajność nawilżacza. A nie wymienianie go regularnie może spowodować wyciek i co ważniejsze doprowadzić do rozwoju pleśni i bakterii.

Wnioski

Panele wodne nawilżacza często pozostają bez zmian. Konserwacja jest ważną częścią Twojego systemu, aby utrzymać jego wydajną pracę.

Wymiana panelu wodnego/filtra w odpowiednim czasie zapewni, że nadal będziesz dostarczać wilgoć do swojego domu. Ponadto, pomożesz uniknąć zatkania przewodów odpływowych, co może prowadzić do rozwoju bakterii, oraz utrzymasz ogólną wydajność systemu HVAC.

Jeśli cierpisz z powodu któregokolwiek z objawów, które są związane z niezdolnością do aklimatyzacji do suchego powietrza, dedykowany system nawilżania może być najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie.

Udostępnij