Absorpcja

Charakterystyka agregatu absorpcyjnego

gru 6 2017

Agregat absorpcyjny znany też jako chiller absorpcyjny jest urządzeniem, które do swojego działania wykorzystuje energię cieplną po to, aby możliwe stało się wytworzenie chłodu. Jego nazwa jest ściśle związana z wykorzystywanym przez wspomniane urządzenie procesem absorpcji, a więc zjawiskiem, które polega na pochłanianiu substancji gazowej w całą objętość substancji ciekłej. Agregaty tego typu to idealne, ekonomiczne rozwiązania, które sprawdzają się zwłaszcza wówczas, gdy dysponujemy niezagospodarowanymi nadwyżkami ciepła technologicznego lub odpadowego. Można z nich korzystać także wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z deficytem energii elektrycznej. Agregaty absorpcyjne są często porównywane z chłodziarkami sprężarkowymi, a więc agregatami wody lodowatej. W ich przypadku jednak można liczyć na wytwarzanie chłodu bez konieczności dostarczania energii elektrycznej, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Energią dla agregatu absorpcyjnego jest ciepło, które może mieć postać tak pary, jak i gorącej wody.

agregat absorpcyjny

Urządzenia tego rodzaju możemy spotkać także w tak zwanych systemach trigeneracji, a więc skojarzeniowej produkcji ciepła, chłodu oraz prądu. Chłód, jaki powstaje za ich pośrednictwem, może być wykorzystywany nie tylko na potrzeby procesów technologicznych, ale także do klimatyzacji. Analizując zastosowania agregatów absorpcyjnych w pierwszej kolejności należy wspomnieć o przemyśle, choć ich rola jest niemożliwa do przecenienia także tam, gdzie wytwarzana jest energia cieplna. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, odpadowa lub bardzo tania energia cieplna są bowiem charakterystyczne dla obu sektorów.

Nie można jednak nie zauważyć i tego, że z systemami trigeneracji od niedawna mamy do czynienia także w budynkach biurowych zwłaszcza, jeśli ich właściciele starają się o prestiżowe certyfikaty. Nie powinno to zresztą stanowić dla nas zbyt dużego zaskoczenia, mamy bowiem do czynienia z rozwiązaniami, które charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną, a jednocześnie nie można pominąć ich aspektu ekologicznego. Wspomniany system oznacza spore oszczędności wynoszące nawet 30 procent włożonej energii pierwotnej. Absorpcyjny agregat wody lodowej to znakomite rozwiązanie wówczas, gdy myślimy o produkowaniu chłodu. Warto mieć przy tym na uwadze i to, że agregaty absorpcyjne można opalać bezpośrednio gazem.

Udostępnij