Absorpcja

Agregaty absorpcyjne - przegląd zalet

lis 27 2017

Agregat absorbcyjny

Agregaty absorpcyjne zdobywają sobie coraz większą popularność i trudno polemizować z osobami przekonującymi nas o ich przydatności. Na pierwszy plan wysuwa się to, że otwierają one przed nami możliwość zagospodarowania ciepła odpadowego, co do tej pory było rozwiązaniem problematycznym, nie bez znaczenia jest jednak i to, że mamy możliwość stosowania ich wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z deficytem energii elektrycznej.

Agregaty tego rodzaju pozwalają też na oszczędzanie energii, a do tego decydując się na ich posiadanie, nie musimy obawiać się specjalnych procedur serwisowych, które często spędzają sen z powiek osobom myślącym o podobnych propozycjach. Agregaty charakteryzują się także niskim poziomem hałasu, a wykorzystywany w nich czynnik chłodniczy jest obojętny dla środowiska naturalnego. Docenić wypada także typowy dla nich długi czas pracy. Już od dawna mamy do czynienia ze wzrostami kosztów związanych z zaopatrzeniem się w surowce naturalne. Nic zatem dziwnego, że coraz droższa jest także energia elektryczna. Kurczące się zasoby nie nastrajają zresztą optymistycznie i pozwalają nam przypuszczać, że mamy do czynienia z tendencją, która będzie się utrzymywała jeszcze przez długi czas. Jeśli więc chcemy myśleć przyszłościowo, nie powinniśmy mieć wątpliwości, co do tego, że będzie się to wiązało ze zrównoważonym korzystaniem z zasobów naturalnych i energii. Tu właśnie pojawia się szansa dla tak zwanej energii odpadowej, a więc tej, która znajduje zastosowanie w agregatach absorpcyjnych.

Układy absorpcyjne coraz częściej są postrzegane jako uzasadniona alternatywa dla agregatów sprężarkowych i to zarówno wówczas, gdy analizujemy kwestie ekologiczne, jak i wtedy, gdy skupiamy się na aspektach ekonomicznych. Już sama możliwość wykorzystania ciepła odpadowego sprawia, że warto zainteresować się ich wykorzystaniem, nie można jednak zapominać i o tym, że sam proces produkcji chloru, z jakim mamy do czynienia w agregacie absorpcyjnym, ma miejsce w oderwaniu od energii elektrycznej, co pozwala na istotne obniżenie kosztów z nim związanych. Agregaty tego rodzaju imponują także z uwagi na swoją wydajność, co sprawia, że możemy wykorzystywać zarówno mniejsze, jak i większe urządzenia. Ich atutem jest także kompaktowa budowa.

Udostępnij