Woda lodowa

Co to jest instalacja wody lodowej i gdzie jest wykorzystywana?

sty 6 2018

instalacja wody lodowej Instalacja wody lodowej to alternatywa dla systemów klimatyzacji freonowej, cały czas będzie to dość ciekawe rozwiązanie. Trudne do projektowania, jednak spełnia swoje zadania i można ją tanio utrzymywać. Warto więc poznać jak takie systemy funkcjonują, jakie mają wady i zalety. Instalacja chłodnicza jest zasilana wodą lodową i będzie to system taki sam w swojej budowie jak systemy ogrzewania. Różnica będzie w tym, że zasilana jest nie gorąca ale zimną wodą, która ma parametry zasilania 5–10 0C i powrotu 10–16 0C. Woda jest nazwana lodową, ponieważ ma niską temperaturę i jest rozprowadzona systemem rur od źródła do odbiorników. Na instalacji mamy dużą ilość armatury. Steruje ona przepływem do poszczególnych odbiorników. Źródłem wody lodowej są najczęściej agregaty wody lodowej. To wymienniki ciepła, w których freon jest czynnikiem odpowiadającym za pośredniczenie między wymianą ciepła między wodą a powietrzem. Woda lodowa często jest roztworem ze względu na to, że ma niewygodną krzepliwość w 00C. Roztwory te mogą mieć w składzie glikol etylenowy albo propylenowy z wodą bądź też inne solanki. Odbiornikami w systemach są najczęściej klimakonwektory a wiec wymienniki ciepła określone jako typ woda- powietrze. Gdy będzie się wywoływać przepływ, gdy płynie woda lodowa będzie się odbierać ciepło i tym samym woda lodowa będzie podnosić swoją temperaturę.

Woda lodowa, by mogła dopływać do odbiornika końcowego, potrzebuje pompy zasilającej wodę w ciśnienie. Dobre ukierunkowanie wody i regulacja temperaturowa to złożone zagadnienie, które oparte jest o serię zaworów, które mają równoważyć ciśnienie, stabilizować przepływ na określonych odcinkach oraz mieszających. Wielką zaletą takich instalacji będzie to, że mają one niski koszt utrzymania, co właśnie przy tych dużych instalacjach będzie bardzo ważną kwestią. Koszty są związane z ceną energii elektrycznej przeznaczonej do zasilania pomp oraz siłowników sterujących.

Nakłady inwestycyjne na tego typu instalacje najczęściej będą większe niż przy instalacjach freonowych. Instalacje takie są trudniejsze do projektowania, do weryfikowania i sterowania. Dobrze zaprojektowana będzie działać tak sprawnie jak instalacja freonowa i jest jeszcze tańsza w użytkowaniu.

Udostępnij