Czym zajmują się warsztaty maszyn precyzyjnych: Toczenie
Toczenie było praktykowane przez maszynistów od wieków na wielu różnych materiałach. Pierwotnie, toczenie działało na drewnie, aby stworzyć złożone, cylindryczne projekty do wykorzystania w narzędziach, uchwytach, meblach. Dzisiaj toczenie jest istotną częścią procesu produkcji metalu i główną techniką stosowaną przez precyzyjne sklepy z maszynami CNC w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie.
Toczeniejest procesem polegającym na obracaniu obrabianego przedmiotu i doprowadzeniu go do kontaktu z narzędziem tnącym. Podczas obracania się przedmiotu, ruch obrotowy wymusza na narzędziu skrawającym usuwanie materiału. Samo narzędzie tnące może poruszać się liniowo, równolegle lub prostopadle do osi obracającego się przedmiotu. Cięcia wykonywane podczas toczenia i wynikający z nich kształt przedmiotu są określane przez ruch i kształt narzędzia tnącego.
Jakie rodzaje części wymagają toczenia?
Ogólnie rzecz biorąc, toczenie wytwarza powierzchnie cylindryczne lub stożkowe. Ze względu na ruch obrotowy, symetria promieniowa jest często, ale nie zawsze, wynikiem tego procesu. Nacinanie gwintów jest przykładem procesu toczenia, który nie daje symetrii promieniowej. Śruby i części gwintowane są często obrabiane w ten sposób.
Wiele części i produktów zależy od toczenia przy tworzeniu niektórych lub wszystkich ich powierzchni. Niektóre części mogą być obrabiane prawie w całości przez toczenie, jak śruby, tralki i narzędzia cylindryczne. Inne części wymagają toczenia, aby uzyskać ich cylindryczne lub stożkowe powierzchnie, a inne procesy, takie jak frezowanie lub piłowanie, aby uzyskać dodatkowe kształty.
Jakie narzędzia są używane do toczenia?
Tokarka jest podstawową obrabiarką używaną do toczenia, ale nowoczesne centra obróbcze CNC w dużej mierze zastąpiły tradycyjne tokarki urządzeniami, które łączą wiele operacji, jak w centrach młyńsko-obrotowych, centrach obrób czych lub 5-osiowych centrach obróbczych. Oprócz toczenia, tokarki mogą być również używane do innych procesów obróbczych, takich jak wytaczanie, rozwiercanie, toczenie lub radełkowanie.
Tradycyjne tokarki składają się z następujących części:
- Głowica - zawiera wrzeciono, które utrzymuje i obraca obrabiany przedmiot
- Wrzeciennik - znajduje się na przeciwległym końcu wrzeciennika i zawiera "środek", który jest używany do prawidłowego ustawienia przedmiotu wzdłuż jego osi
- Wózek - przemieszcza narzędzie skrawające wzdłuż osi obrotu i utrzymuje narzędzie skrawające oraz wszystkie mechanizmy, które sterują ruchem narzędzia skrawającego. W nowoczesnych tokarkach i centrach obróbczych wózek często posiada głowicę rewolwerową, która umożliwia zmianę narzędzi w trakcie procesu.
- Narzędzie skrawające - część, która wchodzi w kontakt z przedmiotem obrabianym w celu usunięcia materiału.
- Interfejs CNC - obecny tylko w tokarkach sterowanych numerycznie, pozwala operatorowi zaprogramować parametry ruchu i prędkości tokarki.
Centra frezarsko-obrotowe i centra obróbkowe często zastępują wózek bardziej uniwersalnym elementem frezującym, umożliwiając urządzeniu wykonywanie zarówno frezowania, jak i toczenia. Te komponenty frezujące utrzymują i przemieszczają narzędzia skrawające tak jak wózek tokarski, ale pozwalają na większy zakres ruchu i obracają narzędzie przy wysokich obrotach, aby wykonać operacje frezowania. Nawet bez dedykowanego urządzenia do frezowania, nowoczesne tokarki używane obecnie często zapewniają podstawowe możliwości frezowania, poprzez wieżyczki, które oferują żywe narzędzia.
Bez względu na to, jak sprzęt jest zbudowany i skonfigurowany, operacje toczenia działają w ten sam sposób: maszyna obraca przedmiot obrabiany z określoną prędkością obrotową, a operator kontroluje wybór i ruch narzędzia skrawającego.
Więcej z naszej serii "Czym zajmują się precyzyjne warsztaty maszynowe"
- Wprowadzenie
- Frezowanie
- Toczenie
- Wytaczanie
- Wiercenie
- Piłowanie
- Przeciąganie otworów