Chłodnictwo przemysłowe

Agregat Wody Lodowej - Chiller

Styczeń 2 2018

agregat wody lodowej

Obecnie praktycznie w każdego rodzaju budynkach konieczne jest tworzenie stosownego systemu wentylacyjnego a także klimatyzacji. To dzięki nim niezależnie od panujących na zewnątrz warunków pogodowych, w pomieszczeniach, w których przebywamy będzie można zachować najlepszą temperaturę i wilgotność powietrza. Obecnie najczęściej wykorzystuje się freonową klimatyzację, okazuje się jednak, że instalacja wody lodowej może się okazać ciekawą alternatywą.

Zasada działania agregatu wody lodowej

W przypadku takiej instalacji to właśnie woda lodowa będzie czynnikiem roboczym. Jeśli chodzi o budowę to jest to forma podobna do innych systemów ogrzewania. Różnicą będzie jednak to, że zasilana będzie wodą zimną. Woda lodowa tworzona jest w chillerze a więc w wytwornicy lodowej. Potem przemieszcza się rurami od źródła do odbiorników. Najczęściej występująca forma to roztwór glikolu etylowego czy propylenowego z wodą albo z solanką.

agregat wody lodowej

Chiller

Chiller stanowi źródło wody lodowej, które pełni funkcję wymiennika ciepłą. Takie urządzenia najczęściej wykorzystuje się w hotelach, halach produkcyjnych, centrach handlowych, biurowcach i jest to źródło chłodu w klimatyzacjach. Instalacja, która wykorzystuje chiller będzie lepsza niż klimatyzacja freonowa, ponieważ ma większą odporność na awarię i to rozwiązanie z doskonałą szczególnością. Agregat wody lodowej będzie funkcjonował w połączeniu z chłodnią albo klimakonwektorami wentylatorowymi. Pierwsze urządzenie znajduje się w centrali wentylacyjnej a drugie w samym pomieszczeniu.

Agregat Wody Lodowej – Schemat

Instalacja, która będzie wykorzystywać wodę lodową ma nie tylko agregat, ale także klimakonwektory, które będą odpowiadać za wymiennik ciepła woda powietrze. Gdy płynie powietrze temperatura wody lodowe rośnie o około 5-6 stopni. Niezwykle istotna jest także pompa zasilająca wodę w ciśnienie, dzięki której woda może być transportowana do końcowego odbiornika. Najważniejsza cześć instalacji to jednak zawsze agregat, który odprowadza ciepło z wody. Tworzona w taki sposób woda lodowa jest dostarczona do wentylatorowych wymienników ciepła czy podobnych urządzeń końcowych i potem wracać będzie do agregatu.

Jeśli zdecydujemy się na instalację, która będzie wykorzystywać agregat wody lodowej to możemy oczekiwać, że będzie to rozwiązanie, które będzie lepsze i tańsze niż klimatyzacja freonowa, jednak trzeba brać także pod uwagę fakt, że jej projektowanie będzie również trudniejsze do wykonania, dlatego niekiedy możę to stanowić istotny problem.

Udostępnij